Home » Entertainment » The Complete List Of AMAA 2022 winners

The Complete List Of AMAA 2022 winners

by NaijNaira
0 comment
The Complete List Of AMAA 2022 winners

Here Is The Easy Money-Making Trick Everyone Is Talking About! Learn More Here!

The 18th edition of the Africa Movie Academy Awards (AMAA) was held in Lagos with filmmakers across the globe converging under the same roof to celebrate African cinema.

Here is the complete list of winners of the prestigious awards.

Award for Achievement in Screenplay

  • Borga (Winner)
  • Road to My Father’s Compound
  • Surviving Gaza
  • Jolly Roger
  • Tug of War
  • Tembele

Best Documentary

  • No U Turn – Nigeria (Winner)
  • Taamaden – Mali
  • No Simple Way Home -Sudan
  • The Last Shelter – Mali
  • Transaction – Zimbabwe
  • Lobola, a Bride’s True Price?- South Africa
  • Africa Moot – South Africa
  • When a Farm Goes Aflame- Nigeria/Germany

Jubril Malafia Award for Best Animation

  • No Way Out – Uganda (Winner)
  • On the Surface – Iceland
  • Opal – Martinique
  • Kenda – Cote D’Ivoire
  • Skin Like Mine –USA
  • PTD – Nigeria

Ousmane Sembene Award for Best Film in an African Language

  • Tug of War – Tanzania (Winner)
  • Borga – Ghana
  • Tembele – Uganda
  • Surviving Gaza – South Africa
  • Alaise – Nigeria
  • Medicine Man – Kenya

Award for Best Young/Promising Actor

  • Amina Mohammed – Ayaanle (Winner)
  • Emmanuel Afffadzi – Borga
  • Kebirungi Agnes Knight – Tinka’s Story
  • Maryam Waziri Salihu – Almajiri
  • Samke Makhaba – Surviving Gaza
  • Emmanuel Kuye – Ba Ni (Mud Clan)

National Film & Video Censors Board (NFVCB) Award for Best Nigerian Film

  • Man of God (Winner)
  • Alaise
  • Swallow
  • Jolly Roger
  • Almajiri
  • Money Miss Road

Best Actor in a Supporting Role

  • Adjetey Annag – Borga (Winner)
  • Aphiwe Mkefe – Surviving Gaza
  • Wale Ojo – A Song from the Dark
  • Tshamano Sebe – Angeliene
  • Toyin Osinaike – Jolly Roger
  • Segun Arinze – Almajiri
  • Josh2Funny – Money Miss Road

Best Actress in a Supporting Role

  • Ijeoma Grace Agu – Swallow (Winner)
  • Lydia Forson – Borga
  • Samke Makhoba- Surviving Gaza
  • Siti Amina -Tug of War
  • Maryam S Wazari – Ba Ni (Mud Clan)
  • Dorcas Shola Fapson – Man of God
  • Nse Ikpe Etim – A Song From The Dark

Best Actor in a Leading Role

  • Eugene Boateng – Borga (Winner)
  • Patrick Nkakalukanyi -Tembele
  • Daniel Etim Effiong – Jolly Roger
  • Gudrun Colombus Mwanyika – Tug of War
  • Botlhale Mahlangu – Surviving Gaza
  • Deyemi Okanlanwo – Swallow
  • Akah Nnani- Man of God
  • Aaron Adatsi – Road to My Father’s compound

Best Actress in a Leading Role

  • Ikhlas Gafur Vora – Tug of War (Winner)
  • Euodia Samson – Angeliena
  • Bless Fortune – Road to My Fathers Compound
  • Osas Ighodaro – Man of God
  • Ronah Ninsiima – Tembele
  • Vanessa Vanderpuye – A song from the Dark
  • Nanfuna Sharon – The Wave
  • Eniola Akinbo – Swallow

Award for First Feature by a Director

  • Ogo Okpue – A Song from The Dark (Winner)
  • Uga Carlini – Angeliena
  • York Fabian Raabe – Borga
  • Benedict Yeboah – Road to My Father’s Compound

Award for Best Director

  • Vusi’Africa Sindane – Surviving Gaza (Winner)
  • Amil Sivji –Tug of War
  • York-Fabian Raabe – Borga
  • Bolanle Austen- Peters – Man of God
  • Uga Carlini – Angeliena
  • Walter Banger – Jolly Roger
  • Ahmed Farah – Ayaanle
  • Morris Mugisha – Tembele

Award for Best Film

  • Tug of War – Tanzania (Winner)
  • Ayaanle – Somalia
  • Jolly Roger – Nigeria
  • Borga – Ghana
  • Angeliena – South Africa
  • Man of God – Nigeria
  • Surviving Gaza – South Africa
  • Tembele – Uganda

Michael Anyiam Osigwe Award for Best Film by an African-born Director Living Abroad

  • Tope Oshin – Here Love Lies (Winner)
  • Obi Emelonye – Money Miss Road
  • York Fabian Raabe- Borga
  • Ogo Okpue – A song From the Dark
  • Robert Peters – The Scar

Award for Best Diaspora Short Film

  • Contraband – USA (Winner)
  • Slow Pulse – USA
  • Skin Like Mine – USA

Award for Best Diaspora Documentary

  • The Rumba King – Peru (Winner)
  • Wade in the Water – USA
  • The Sun Rises in the East – USA

Best Diaspora Narrative Feature

  • The Sleeping Negro – USA (Winner)
  • Remember Me: The Mahalia Jackson Story – USA
  • The Sleeping Negro – USA

Award for Best Achievement in Production Design

  • Underbelly (Winner)
  • Tug Of War
  • Surviving Gaza
  • Borga
  • Swallow

Award for Best Achievement in Costume Design

  • Man of God (Winner)
  • Swallow
  • Underbelly
  • Tug of War
  • Tembele

Award for Best Achievement in Make-up

  • Angeliena (Winner)
  • Jolly Roger
  • A Song from The Dark
  • Surviving Gaza
  • Underbelly

Best Achievement in Sound

  • ??? (Winner)
  • The Wave
  • Surviving Gaza
  • Swallow
  • Tug of War
  • Borga
  • Tembele

Best Achievement in Visual Effects

  • Surviving Gaza (Winner)
  • Koi-Koi: the Myth
  • Tug of War
  • Borga
  • Tinka’s Story
  • Alaise

Best Achievement in Soundtrack

  • Tug of War (Winner)
  • Tembele
  • Ayaanle
  • Man of God
  • Surviving Gaza
  • Almajiri

Best Achievement in Cinematography

  • Tembele (Winner)
  • Tug of War
  • Ayaanle
  • Surviving Gaza
  • Borga
  • Road To My Father’s Compound

Award for Achievement in Editing

  • Jolly Roger (Winner)
  • Angeliena
  • Tug of War
  • Borga
  • Almajiri
  • Man of God

BEFORE YOU GO...

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © – 2024 CIV DigiTech Media Ltd. All Rights Reserved